20-30 Haziran 2013 tarihlerinde Mersinde yapılan Akdeniz Oyunlarında Badmintoncularımız 2 Altın ve  2 Gümüş madalya ile Oyunları tamamladı.

 

Çift Bayanlarda Sporcularımız Neslihan Yiğit ve Özge Bayrak (Ego Spor) Slovenyalı ve İtalyan rakiplerini yenerek Finale çıktılar. Finalde Fransız rakiplerini yenen Sporcularımız Akdeniz Oyunlarında Şampiyon olarak ülkemize ilk Altın Madalya’yı kazandırmış oldular.

Tek Bayanlarda B Grubunda sporcumuz Neslihan Yiğit Fransız, İtalyan ve Sırp rakiplerini yenerek Çeyrek finale çıktı. Çeyrek Finalde Fransız ve Yarı Finalde İtalyan rakiplerini yenerek Finale çıktı.

Tek Bayanlarda diğer sporcumuz Özge Bayrak C Grubunda yer aldı. Özge Bayrak Grubunda Slovenyalı,Yunan  ve Makedon rakiplerini yenerek Çeyrek finale çıktı.Çeyrek Finalde Fransız ve Yarı finalde Slovenyalı rakiplerini yenen Özge Bayrak Finalde Neslihan Yiğit ile karşılaştı.

Tek Bayanlar finalinde Özge Bayrak’ı 2-0 yenen Neslihan Yiğit Şampiyon olarak ülkemize  Akdeniz Oyunlarında 47.Altın Madalya kazandırırken Özge Bayrak ülkemize Gümüş madalya kazandırdı.

Çift Erkeklerde Hüseyin Oruç ve Emre Arslan (BB.Ankara Spor) Gruplarında yaptığı maçlarda Sloven ve Yunan rakiplerini yenip Fransız rakiplerine yenilince çeyrek finale yükseldiler. Çeyrek finalde İspanyol rakiplerini yenen millilerimiz, yarı finalde de Fransız rakiplerini yenerek finale çıktılar. Finalde Hırvat rakiplerine yenilen sporcularımız ülkemize Gümüş madalya kazandırdılar.

Akdeniz Oyunlarını değerlendiren Badminton Federasyon Başkanı Murat Özmekik şunları söyledi ”Akdeniz Oyunlarında ilk defa yer alan Badminton branşında ülkemize 2 Altın ve 2 Gümüş Madalya kazandırdık. Öncelikle Akdeniz Oyunlarında Çift Bayanlarda Şampiyon olan sporcularımız Neslihan Yiğit ve Özge Bayrak’ı tebrik ediyorum. Yine Tek Bayanlarda Ülkemize 47. ve son Altın Madalya’yı kazandıran Neslihan Yiğit’i ayrıca tebrik ediyorum. Yine özellikle çift erkeklerde büyük bir mücadele vererek 2.olarak ülkemize Gümüş Madalya kazandıran Hüseyin Oruç ve Emre Arslan’ı da ayrıca tebrik ediyorum.

Yine Sporcularımızın başarılı olmasında en büyük pay sahiplerinden başta Milli Takım Antrenörü Çağatay Taşdemir ve Cengiz Özübir olmak üzere sporcularımızın kulüp Başkanları Ego Spor kulüp Başkanı Ali İhsan Ölmez ve B.B.Ankara Spor kulüp Başkanı Seçkin Odabaşı'na ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, sporcuları alt yapıda yetiştiren Bursa Osmangazi Belediye Spor kulübüne, sporcularımızın bu başarıyı elde etmesinde yıllarca emek harcayan Perde arkasında emek veren, Badminton Federasyonu Genel Sekreteri İsa Ayan’a, Genel Koordinatör Hayati Kısacık’a, Teknik kurul üyeleri Hakan Avcı ve Fatih Kaymaz’a, malzeme sorumlusu Aydın Tokay’a ve isimlerini unuttuğum bütün katkı sağlayan antrenörlerimize, partner sporcularımıza ve federasyon personelimize teşekkür ediyorum.

Bu Başarı bir ekip başarısıdır, Bu başarıda Antrenöründen tutun da, kulüp başkanları, kulüp idarecileri, partner sporcular ve federasyon personellerinin de  emekleri vardır. Bu nedenle başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.