Olimpiyat Elemesi Puanlı Müsabakalarından Babolat Bulgaristan Uluslararası Badminton Şampiyonası, 05 – 08 Ekim 2017 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleşti.

 Şampiyonaya; Türkiye başta olmak üzere İsrail, İtalya, Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İrlanda, Macaristan, Fransa, Litvanya, İsveç, Avusturya, Hırvatistan, Belçika, Almanya, Ukrayna, Meksika, İsviçre, Yunanistan, İngiltere, Estonya, Sırbistan, Polonya, Tayland, Litvanya,  Hindistan, Kıbrıs, Makedonya, Malta, Portekiz, Azerbaycan, Moldova, Ermenistan, Sri Lanka ve Yunanistan olmak üzere 35 ülke ’den 161 Milli Sporcu katıldı.

 4 gün süren Şampiyonaya; Badminton Milli Takım Antrenörlerinden Murad Sönmez, Cengiz Özübir ve Naci Usta katıldı. Milli Takım Sporcularımızdan ise Emre Lale, Muhammed Ali Kurt, Enis Seselan, Sinan Zorlu, Ahmet Can Oruç, Murat Şen ve Mert Tunç O Ülkemizi temsil etti.

 Sona eren şampiyona da Badminton Milli Takım Sporcusu Muhammed Ali Kurt Tek Erkekler kategorisinde ikinci, Ahmet Can Oruç ise üçüncü olarak Gümüş ve Bronz madalyanın sahibi oldular.

 Muhammet Ali Kurt; ilk turda kendi Milli Takım arkadaşı Sinan Zorlu’yu 2-1 yenerek ikinci tura atladı. İkinci turda ise Ukraynalı rakibi Kyrylo Leonov’u 2-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek Finalde Bulgar rakibi Alex Vlaar’ı 2-0 mağlup etti. Yarı Finalde İsviçreli rakibi Joel Könıg’ 2-0 yenerek Final de oynmaya hak kazandı. Finalde ise Hindistanlı rakibi Gurusaıdutt R.M.V. ‘ye 2-0 mağlup olarak ikinci olmaya hak kazandı ve gümüş madalyanın sahibi oldu.

 Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik;

            ‘Badmintonda kota sistemi, Dünya sıralamasına puan veren müsabakalarda puan toplamak üzere dayalıdır. 2016 Rio Olimpiyatlarından sonra ara vermeksizin bu müsabakalara sporcu göndermeye devam ediyoruz. Bu nedenle bir sporcunun asgari olarak yılda 20 müsabakaya gitmesi gerekiyor. Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.’ dedi.