2020 Tokyo Olimpiyatları, Olimpiyat Eleme Puan turnuvalarından 42. Yonex Macaristan Internatıonal Challenge Badminton Turnuvası 02 – 05 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın Budapeşte şehrinde gerçekleşti.

 Türkiye, Hollanda, İspanya, İsrail, Rusya, Vietnam, İngiltere, Finlandiya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Polonya, Bulgaristan, İsveç, Meksika, Fransa, Slovakya, Portekiz, Moldova, Hırvatistan, Slovenya, Azerbaycan, Avusturya, Ukrayna, Malezya, İskoçya, Myanmar, Tayland, Endonezya, Estonya, İsviçre, Kanada, Sırbistan, Belarus, Hindistan, İspanya, Yunanistan, Litvanya olmak üzere 39 ülkeden 234 sporcu madalya mücadelesi verdi.

 4 gün süren turnuva ’da Badminton Milli Takımını Antrenör Mehmet Fatih Kaymaz, Mehmet Ali Aslan, Uğur Erçetin ve Çağatay Taşdemir; Sporcu Merve Demir, Başak Kılıç, Cemre Fere, Aliye Demirbağ, Bengisu Erçetin, Nazlıcan İnci, Özge Bayrak, Neslihan Yiğit, Zehra Erdem, İlayda Nur Özelgül, Emre Sönmez ve Mert Tunç O temsil etti.

 Turnuva sonunda Badminton Milli Takımı 1 Altın ve 1 Gümüş madalya’nın sahibi oldu.

Altın Madalya’nın sahibi Neslihan Yiğit; ilk turda Belarus’lu rakibi Krestina Sılıch’ı 2-0 mağlup etti. İkinci tura atlayan Yiğit, Çek Cumhuriyet’li rakibi Katerina Tomalova’yı da 2-0 mağlup etti. Çeyrek Finalde ise Hollanda’lı rakibi Soraya De Vısch Eıjbergen’i 2-0 yendi. Yarı Finale yükselen Yiğit, Vietnam’lı rakibi Thi Trang Vu’yude 2-0 mağlup ederek Final’e çıkmaya hak kazandı.

 Diğer Türk Finalist Aliye Demirbağ ise ilk turda Çek Cumhuriyet’li rakibi Zuzana Pavelkova’yı 2-0 mağlup etti. İkinci turda ise Hollanda’lı rakibi Gayle Mahulette’yi 2-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek Finalde Bulgaristanlı rakibi Linda Zetchırı’yı 2-0 mağlup etti. Yarı final de ise İspanya’lı rakibi Clara Azurmendi’yi 2-1 yenerek, Tek bayanlarda finale çıktı.

 Türk Finalinde 2012 Londra Olimpiyatları Tek Bayan sporcumuz  Neslihan Yiğit, Avrupa Gençler Üçüncüsü takım arkadaşı Aliye Demirbağ’ı zorda olsa 2-1 mağlup ederek Altın Madalya’nın sahibi oldu. Aliye Demirbağ’da ikinci oldu.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik; ‘Badmintonda kota sistemi, Dünya sıralamasına puan veren müsabakalarda puan toplamak üzere dayalıdır. 2016 Rio Olimpiyatlarından sonra ara vermeksizin bu müsabakalara sporcu göndermeye devam ediyoruz. Bu nedenle bir sporcunun asgari olarak yılda 20 müsabakaya gitmesi gerekiyor. Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.’ dedi.