ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TURKEY INTERNATIONAL 2014 TURNUVASINDA 5 MADALYA KAZANDIK

Sponsorluğunu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Uluslararası Olimpiyat Elemesi Puan Turnuvası 21 Aralık 2014 Pazar günü sona erdi.

18 Aralık 2014 tarihinde Ankara Aski Spor Salonu'nda başlayan Turnuvaya Türkiye, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, İspanya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Endonezya, Irak, İran, İrlanda, İsrail, Mairutus, Hollanda, Norveç, Yeni Zellanda, Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovenia, İsveç, İsviçre, Tayland ve Özbekistan olmak üzere toplam 30 ülkeden 220 sporcu katılırken, 2016 Olimpiyat Oyunları için puan kazandıran bu turnuvada 77 Türk sporcumuz mücadele etti.

Turnuvada iki Türk sporcu Tek bayanlar kategorisinde final oynadı. Finalde Neslihan Yiğit altın madalya alırken, Özge Bayrak gümüş ve Ebru Tunalı da bronz madalya kazandı. Neslihan Yiğit-Özge Bayrak çiftimiz çift bayanlarda gümüş ve Fatma nur Yavuz-Kader İnal ise bronz madalyanın sahibi oldu. Türkiye böylece turnuvayı 5 madalya ile tamamladı.

21 Aralık 2014 Pazar günü final müsabakaları ve ödül töreni ile müsabakalar sona ererken, Ankara B.Şehir Belediyesi tarafından Perşembe, Cuma ve Pazar günü açılış seremonisine öğrenci ile katılan toplam 50 okula 1.000 Badminton  raketi, 150 kutu Badminton topu, 50 Dikme, 50 File ve 100 Eğitim kitapçığı dağıttı.

Ödül Töreninde Kupa ve Madalyaları Ankara B.Şehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Bekir Yağcı , Ankara B.Şehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Vural, Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Eski Başkanlardan Akın Taşkent, As Başkan Akif Sıtkı Esen, Yönetim Kurulu üyeleri Yaşar Demir ve Bilal Turan Küçükarpacı ve Badminton 1.ligi Ana Sponsoru İnci Life sahibi ve Badminton Federasyonu Yönetim kurulu üyesi İmbat Muğlu dağıttılar.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik müsabakalar ile ilgili şunları söyledi " Ankara Büyükşehir Belediyesi Turkey İnternetiaonal 2014 Olimpiyat eleme kota müsabakalarında Başarılı olan sporcu ve antrenörlerimizi tebrik ediyorum, Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek Başkanımıza Turnuvaya sponsorluk yapmasından ve Özellikle Keçiören de Badminton Federasyonu için yaptığı “Badminton Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi”nden dolayı teşekkür ediyorum.

İnşallah bu Badminton Olimpiyat hazırlık merkezinde “Ülkesine ve Milletine sevdalı, İstiklal marşımızı bütün Dünya’ya dinleten ve Türk Bayrağımızı göndere çektiren, disiplinli ve ahlaklı Gençler yetiştirerek tesisin hakkını vereceğimize inanıyorum”

Yine özellikle Badminton’a ve Türk Sporuna kaynak aktararak destek veren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’a teşekkür ediyor desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.

NETİCELER :

Karışık Çiftler
1.Jones Rafli Jansen+Cisita Joity Jansen      GERMANY
2.Gideon Markus Fernaldi+Gabriela Stoeva INDONESIA/BUL BULGARIA
3.Marin Baumann+Lorraine Baumann          FRANCE
3.Pawel Pietryja+Aneta Wojtkowska             POLAND

Çift Bayanlar
1.Gabriela Stoeva-Stefani Stoeva          BULGARIA
2.Ozge Bayrak+Neslihan Yigit Turkish     TURKEY
3.Kader İnal+Fatma Nur Yavuz             TURKEY
3.Lole Courtois+Delphine Delrue         FRANCE

Çift Erkekler

1.Konstantin Abramov+Alexandr Zinchenko  RUSSIA
2.Karnphop Atthaviroj+Gergely Krausz          Thailand/HUN HUNGARY
3.Milosz Bochat+Pawel Pietryja                POLAND
3.Iikka Heino+Anton Kaisti                   FIN FINLAND

Tek Bayanlar
1.Neslihan Yigit       TURKEY
2.Ozge Bayrak         TURKEY
3.Ebru Tunali          TURKEY
3.Soraya De Visch Eijbergen    NETHERLANDS

Tek Erkekler
1.Matthias Almer     AUSTRIA
2.Nick Fransma       NETHERLANDS
3.Gabriel Ulldahl     SWEDEN
3.Iikka Heino         FINLAND